Pergamano w naszej szkole

Od września br. uczniowie szkoły podstawowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle, uczestniczą w bardzo ciekawych, nowych i atrakcyjnych zajęciach plastycznych, pod zastrzeżoną nazwą Pergamano. Prowadzi je nauczycielka Grażyna Jaśko, która zdobyła międzynarodowy Certyfikat Nauczyciela Pergamano (The International Parchment Craft Academy, The Netherlands) i ma uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć z techniki pergaminowej. Jest to ciekawa innowacja kształtująca charakter dziecka, zainteresowania, wyzwala predyspozycje twórcze. Wpływa na rozwój wyobraźni i sprawność manualną.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach, rozwijając w sobie pasję twórczą i kreatywność, a samodzielnie wykonane prace są efektowne i budzą zainteresowanie. Są to takie papierowe koronki. Projekty, które tworzą stanowią później drobny upominek np. kartka okolicznościowa, zakładka do książki lub forma przestrzenna: pudełeczko, lampionik.
Dla uczniów początkujących w tej technice najważniejsze jest zdobycie umiejętności starannego obrysowania wzoru i wytłaczanie (embossing), samodzielne cieniowanie zaproponowanego motywu ozdobnego. Dalszym krokiem jest nauka stosowania pasteli olejnych, wykonanie perforacji, ażurów i misterne wycinanie. Uczniowie dzięki zajęciom pracują nad doskonaleniem koncentracji, uczą się współdziałania w grupie, pokonują bariery związane z niską samooceną. Odpowiedni dobór zajęć daje gwarancję osiągnięcia sukcesów.
Są to jedyne takie zajęcia prowadzone w szkole w województwie podkarpackim, z czego jesteśmy dumni. Dziękujemy panu dyrektorowi Konradowi Cetnarowi i Radzie Rodziców za zakup podstawowych narzędzi tłoczących, perforujących, kalki pergaminowej, nożyczek niezbędnych do pracy w tej technice i życzymy uczestnikom Koła Pergamano owocnej twórczości.

Grażyna Jaśko