I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Usuwamy azbest"

Na przełomie maja i czerwca został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs „Usuwamy azbest", który jest elementem działań podejmowanych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki w ramach „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032". Miał on na celu podnieść świadomość uczniów na temat azbestu, zagrożeń, jakie ze sobą niesie, obowiązków mieszkańców dotyczących jego usuwania, oraz zachęcić młodzież do upowszechniania w lokalnych społecznościach wiedzy na ten temat. W konkursie wzięły udział szkoły z całej Polski. Podzielone były na trzy kategorie - podstawówki, gimnazja i szkoły średnie.

Wzięli w nim udział także uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią Jolantą Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr 8 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle (Jasło-Sobniów). Mieli za zadanie opracować i przeprowadzić akcję popularyzującą tematykę usuwania azbestu w swoim środowisku.
Uczniowie przygotowali plakaty informacyjne, rozdawali mieszkańcom wykonane przez siebie ulotki, prezentacje multimedialne, przeprowadzali wywiady z ekspertami ds. ekologii, sondy uliczne i happeningi na temat azbestu i niebezpieczeństwa wynikającego z jego użytkowania i nieprawidłowego usuwania, organizowali pogadanki dla rodziców i młodzieży szkolnej. Wyszukiwali także miejsca użytkowania wyrobów azbestowych, a także tropili dzikie wysypiska odpadów azbestowych.

Włożony wysiłek opłacił się. Czwartoklasiści z „ósemki" najpierw zajęli I miejsce w konkursie w kategorii szkół podstawowych w województwie podkarpackim, a potwierdzeniem słuszności sukcesu wojewódzkiego jest zajęcie I miejsca w Polsce w etapie ogólnopolskim konkursu „Usuwamy azbest" w kategorii szkół podstawowych.

Szkoła otrzymała 75 tys. zł, które przeznaczy na zakup pomocy dydaktycznych i sfinansowanie uczniom atrakcyjnej wycieczki turystycznej.

Jolanta Mikołajczyk

Wyniki konkursu są zamieszczone na stronie internetowej :
www.usuwamyazbest.pl
www.azbestout.pl