Sprzątanie Świata w ZSM Nr 5 w Jaśle

Tegoroczna 21 edycja kampanii "Sprzątanie świata” prowadzona przez Urząd Miasta w Jaśle została zorganizowana w formie akcji ekologicznej promującej selektywną zbiórkę odpadów oraz ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami. W dniach 8- 23 bm. uzyskano ponad 3, 7tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 500 zużytych opon. Do udziału  w akcji zaproszono także jasielskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, które zgromadziły 7,9 tony makulatury.

Za oddany zużyty sprzęt elektryczny lub zużyte opony mieszkańcy otrzymali kupony upoważniające do odebrania sadzonek drzew i krzewów ozdobnych. W dniu 26 września br. w Jasielskim Domu Kultury odbył się Piknik Ekologiczny pod hasłem, „Czyste środowisko - czyste Jasło”, podczas którego miały miejsce prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Na tarasie wydawano także mieszkańcom sadzonki roślin w zamian za przyniesione surowce wtórne. Podczas imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zbiórki makulatury oraz wręczenie nagród przyznanych za I, II, III miejsca, a także za udział. Wszystkie obecne dzieci oglądnęły przedstawienie pt. „Czy śmieci muszą nas zasypać” zagrane przez aktorów Studia Małych Form Teatralnych Sztuka z Trzebini. Dzieci i młodzież z poszczególnych placówek wystąpiły w scenkach, wierszach i piosenkach ekologicznych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z kl. 5, 6 SP 8 oraz kl. 2 Gim 5, w repertuarze pt. „Świat woła pomoc” i „Kołysz nas Ziemio”. W skład zespołu wokalnego weszły następujące uczennice: Gabriela Zoła, Agata Budziak, Katarzyna Buba, Gabriela Rzońca, Karolina Skiba, Weronika Misior, Kinga Buba, Angelika Czajka, Kinga Maciechowska, Katarzyna Szot, Aleksandra Polak, Monika Kłosowska. Dla wszystkich uczestników imprezy UM ufundował nagrody w postaci książek przyrodniczych i gadżetów ekologicznych. Wśród widzów wolontariusze poprowadzili quiz z wiedzy o środowisku i jego ochronie, za prawidłowe odpowiedzi wręczając drobne upominki, ulotki o tematyce ekologicznej. Organizatorzy akcji to: Burmistrz Miasta Jasła, Jasielski Dom Kultury. Partnerzy: Firma P.H.U. EKOMAX Jerzy Kotulak – Jasło, Firma EKO-MAST Benedykta Mastej – Jasło, Firma Szkółka Drzew i Krzewów M. A. Bochenek – Łaski. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Jasła, Firma P.H.U. EKOMAX Jerzy Kotulak – Jasło, Firma EKO-MAST Benedykta Mastej – Jasło, Firma Szkółka Drzew i Krzewów M. A. Bochenek – Łaski.

Dbanie o środowisko wydaje się rzeczą prostą, jednak wiele osób nie wie, czym należy się kierować, żeby swoją obecnością nie szkodzić otoczeniu. W tym celu, jak co roku w ZSM nr 5 zachęcaliśmy wszystkich do udziału w porządkowaniu naszego miasta, poprzez zbieranie elektroodpadów i bezpieczne przekazanie ich do powtórnego wykorzystania. W programie szkolnej edycji przeprowadzono następujące zbiórki: w dniach 11-22 IX makulatury oraz w dniach 22-23 IX zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego. Zebrano ogółem 600 kg papierzysk i tym samym zajęliśmy III miejsce w/w konkursie. W nagrodę dostaliśmy mikroskop marki LEVENHUK. Ponadto zebraliśmy 265 kg elekrtoodpadów, za które otrzymaliśmy sadzonki żywotnika- posadzono je w obejściu szkoły. Udział uczniów, ich rodziców i opiekunów w tego typu imprezach zapewne przyczyni się do pogłębienia ich wiedzy i świadomych działań na rzecz ekologii.

Koordynatorami szkolnej akcji były panie mgr Zofia Czubik i mgr Katarzyna Łach.

Katarzyna Łach