Tydzień bibliotek

Tegoroczny Tydzień Bibliotek rozpoczął się w Filii nr 1 w Sobniowie od zajęć „Baw się czytaniem”. Pierwszoklasiści z ZSM nr 5 w Jaśle, wysłuchali głośnego czytania ulubionych wierszy - J. Brzechwy, J. Tuwima, D. Gellner. Osobą czytającą była Alicja Antonik, artystka ludowa i członkini  KGW „Sobniowianki”. Dzieci zapoznały się z nowymi książkami edukacyjnymi, tradycyjnie były zabawy chustą i układanie najwyższej wieży z drewnianych klocków.

tb

Gdzie mieszkają bajki? –  tego chciały dowiedzieć się przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych z ZSM nr 5, podczas wędrówki  po magicznym świecie kamishibai. Przedszkolaki poznały historię Kotki Milusi i Roweru Walentynki. Dzieci przekonały się o tym ,że istnieje wiele możliwości opowiadania, uruchomiły swoją wyobraźnię i do książki obrazkowej B.P. Carvalho „Dzień na plaży” – wymyśliły swoją własną historię.

Kolekcja książek do czytania iBooks , zwiedzanie Gniezna, podglądanie pracy ludzkiego serca i ciała, bajkowe gry, oglądanie i szukanie znanych miejsc na kuli ziemskiej, czy wizyta w Muzeum w Luwrze  to między innymi atrakcje, które  czekały na uczestników zajęć „iPad i bajkowe aplikacje” i „Pstryk Komiks!” zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przez Filie nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Uczniowie z klasy pierwszej mieli  okazje zapoznać się z tabletami, skorzystać z bajkowych aplikacji, czytać książeczki ma iPodzie. Najbardziej podobały się aplikacje : jak narysować (różne postaci, - mikołaja, dinozaura statuę wolności., Uczymy się …Gniezno 3D , Dots, Memollow, Bajkowe Gry, Kids Desk. Takiego smoka wawelskiego jeszcze nie widziałem -  powiedział  uczestnik zajęć Krystian.

Anna Gubernat-Rutana
MBP w Jaśle