Zespół Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle

  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. ks. Stanisława Konarskiego
  • Przedszkole Miejskie nr 15 w Jaśle

80 lat harcerstwa

80-lecie harcerstwa w Sobniowie


8 listopada 2008 roku harcerze z Sobniowa dziękowali Panu Bogu za 80 lat swojej działalności. Uroczyste dziękczynienie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele parafialnym. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Andrzej Garbarz, związany z Sobniowem i harcerstwem poprzez swoją mamę - długoletnią harcerkę. Po zakończonej Mszy świętej delegacja w asyście pocztu sztandarowego złożyła wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą Zlot Harcerzy i Zuchów od powstania do roku 1948, który odbył się w roku 1990. Następnie uczestnicy udali się do Osiedlowego Domu Kultury w Sobniowie, gdzie odbył się wieczór wspomnień, występy artystyczne harcerzy i zuchów, a także poczęstunek.

Twórcą harcerstwa w Sobniowie jest Józefa Bełch, późniejszy kapłan, który jako zastępowy w drużynie gimnazjalnej ZHP w Jaśle założył Związek Harcerstwa Polskiego w Sobniowie, a w roku 1928 przeprowadził formalne założenie drużyny harcerskiej. Pierwszym drużynowym został Tadeusz Młodecki. Drużyna ta przyjęła imię Tadeusz Kościuszki. Wkrótce też powstała drużyna żeńska imienia Królowej Jadwigi, a w roku 1936 została zorganizowana gromada zuchowa pod nazwą Leśni Ludzie.
W okresie II wojny światowej sobniowscy harcerze włączyli się w ruch walki konspiracyjnej. Po wojnie nastąpił dynamiczny rozwój harcerstwa w Sobniowie. Obrazem tego niech będzie fragment z Dziennika Rzeszowskiego z dnia 18 września 1945 roku: Wioska Sobniów koło Jasła należy do najbardziej uharcerzonych w Polsce. Na ogólną ilość 1200 mieszkańców wioska ta liczy 112 harcerzy i 65 harcerek. Harcerze i harcerki wywierają wielki wpływ na życie wsi. Wszelkie uroczystości organizuje tutaj młodzież harcerska. Mundur harcerski widzi się na każdym kroku. Duży wpływ na rozwój harcerstwa w Sobniowie miał ks. Jan Potępa, który po zorganizowaniu w roku 1945 kaplicy w Sobniowie został kapelanem organizacji harcerskiej.
Dokonujące się przemiany polityczne w kraju nie ominęły Sobniowa. Działalność harcerska została bardzo ograniczona, a jej członkowie za działalność konspiracyjną także za patriotyczny ruch w organizacji harcerskiej zostali aresztowani otrzymując wysokie wyroki więzienia. W tej sytuacji w roku 1948 działalność harcerska w Sobniowie całkowicie zanika. Dopiero po przełomie październikowym 1956, następuje powrót do harcerstwa, kiedy to po wyjściu z więzienia sobniowscy druhowie tworzą na nowo drużyny harcerskie.
Obecnie w Sobniowie harcerską działalność prowadzi Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki oraz Gromada Zuchowa „Leśne Ludki". Funkcjonuje też Harcerski Krąg Seniorów „Sobniów". Dziękując Bogu za te 80 lat służby dla Sobniowa życzymy dalszej wytrwałości i mocy Ducha Świętego w krzewieniu miłości do Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny.